Unikalna publikacja Baltic Sea Region - Crossing perspectives

  W październiku 2009 roku Instytut Turystyki Kulturowej w Szwecji wydał, po wielu latach prac badawczych, unikalną monografię poświęcona przenikającym się perspektywom Regionu Morza Bałtyckiego. "Wodowanie" książki zbiegło się ze Szczytem Unii Europejskiej w Sztokholmie i konferencją Baltic Development Forum. Publikacja ukazała się w wersji angielskiej i rosyjskiej.
  Redaktorami monografii są panowie Arne Ellefors i Erik Hofren. We wstępie przywołano myśl francuskiego filozofa F. Bacon'a: "Słowa są jak statki żeglujące po oceanie czasu". Redaktorzy podkreślają, że morza, podobnie jak słowa, mogą zarówno jednoczyć jak i dzielić. Bałtyk nie jest wyjątkiem, dlatego, bez względu na poglądy polityczne, priorytetem staje się wypracowanie wspólnej i zrównoważonej przyszłości, opartej na dialogu i rozwoju. Na uwagę zasługuje okładka monografii. Na tle morskich fal przedstawiono 12 pocztowych znaczków symbolizujących 12 państw Europy Bałtyckiej. Polski znaczek przedstawia logotyp Solidarności i palce dłoni w kształcie słynnej litery V , oznaczające zwycięstwo.
  Publikacja, jest dziełem 20 autorów: naukowców, polityków i ekspertów Europy Bałtyckiej. Koncentruje się ona przede wszystkim na ideach i problemach o charakterze ponadnarodowym. Artykuł "Cross border cooperation - Possibilities for New product development" autorstwa T. Studzienieckiego podkreśla uniwersalny charakter dokumentu "Carta Europa Nostra" z preambułą Prezydenta Lecha Wałęsy. Dokument podpisano podczas I Forum Europa Nostra w 2008 roku
w Bytowie.
  Przedmowę do publikacji opracował Uffe Elleman - Jensen b. Minister Spraw Zagranicznych Danii, Przewodniczący Baltic Development Forum. Nazywając wodę "paliwem XXI wieku" autor zwraca uwagę na zagrożenia ekologiczne Bałtyku
  W zakończeniu Cecilia Malstrom - minister ds. europejskich w rządzie Szwecji podkreśliła, że licząca ponad 100 mln osób Europa Bałtycka staje się atrakcyjnym miejscem, do zamieszkania i do zwiedzania. Zdaniem pani minister niniejsza publikacja, ukazująca "krzyżujące się perspektywy", stanowi istotny wkład do nauki umożliwiając lepsze zrozumienie potencjału i wyzwań stojących przed Regionem Morza Bałtyckiego.

  Instytucje zainteresowane publikacją proszone są o kontakt z Instytutem Turystyki Kulturowej w Szwecji:
Arne Ellefors

The Swedish HVAC Museum in Katrineholm Sweden
Board member
Cultural.Tourism.Institute@telia.com

Odwiedzin na stronie